Hantec míří do UNESCO
Honza Žanek Hlaváček spolu s dalšími jazykovými odborníky usilují o prosazení Hantecu do nehmotného dědictví UNESCO.Jeden z nejvýraznějších propagátorů brněnského hantecu, a především autor naší nadčasové hantecové série titulů, lingvista Honza Žanek Hlaváček spolu s dalšími jazykovými odborníky usilují o prosazení Hantecu do nehmotného dědictví UNESCO. Zařadil by se tak vedle sokolnictví, modrotisku, nebo masopustu a jízdy králů.
Brněnský Hantec je směsicí hanáckých nářečí s němčinou, který postupně ovlivnil i židovský jazyk jidiš, romština a italština. Tento původně tajný jazyk byl vytvořen nižší společenskou třídou proto, aby jejich rozhovoru nerozuměli četníci, kteří je sledovali. Hantec je živý jazyk, který se stále vyvíjí a neubrání se ani vlivům z angličtiny, například u spojení „kólnu ti“ (z anglického call).
I když hantecem už dnes téměř nikdo nemluví, je s Brnem dodnes silně spjat. Ve městě můžeme najít různé reklamy psané hantecem a také v brněnské zoo jsou všechny popisky zvířat uvedeny v hantecu. Mnohé výrazy v Brně zlidověly natolik, že si někteří jen stěží vybavují, jak se daná slova řeknou v češtině. Dokonce i taková klasika, jako je Malý princ se dočkal překladu do hantecu. Ujal se ho známý propagátor hantecu Jindra Eliáš a vytvořil tak jedinečné dílo Malé principál.
Pro hantec by zápis do UNESCO mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva znamenal nejen, že bude tento jedinečný dialekt zachován, ale bude se o něm učit a dozví se o něm i mladší generace. Naděje má tato specifická mluva moravské metropole v celku reálné. Je to mluva s příběhem a silnými kořeny a na seznam UNESCO rozhodně patří.
Než se tak stane, můžete si osvěžit všech 50 odstínů hantecu, tak aby se vám nestávaly Trapasy v hantecu, protože To nechceš!. Takže Zdar jak sviňa.
Jota fandí hantecu!